а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плисе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Правилни ситни набори на фустани.
Англиски: pleats Албански: plise, rrudha të drejta në fustan
2. (прид.) Што има со такви набори
Англиски: pleated Албански: plise
Употреба: Неменлив збор
Изведенки
плисе прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК