а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плискање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 29885
1. Фрлање вода или друга течност.
Англиски: splash Албански: përplas
Примери:
плискање вода
2. прскање
Англиски: sprinkle Албански: spërkat
3. Наеднаш трошење пари.
Англиски: wasting money Албански: harxhoj të holla
Употреба: Преносно значење
4. Силно плискање дожд.
Англиски: downpour Албански: rrebesh
5. Излива течност од чаша.
Англиски: splash Албански: rrjedh
6. заплискување
Албански: stërpik