а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плитак

мн. плитаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44370
Место каде што е водата плитка.
Англиски: mud flats Албански: ujë i cekët
Употреба: Географија
Примери:
крајбрежен плитак