а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плитарка

мн. плитарки
Вид збор: Именка, женски род
куќа од плитар
Англиски: clay house
Примери:
Живееше во една плитарка, во една соба, со еднобојна пластична завеса, која го делеше неговиот кревет со брачниот кревет на родителите.
Судбината му била да живее во плитарка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК