а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плитарка

мн. плитарки
Вид збор: Именка, женски род
куќа од плитар
Англиски: clay house
Примери:
Живееше во една плитарка, во една соба, со еднобојна пластична завеса, која го делеше неговиот кревет со брачниот кревет на родителите.
Судбината му била да живее во плитарка.