а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плиткост

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31289
1. Плиткост на водата.
Англиски: shallowness Албански: cektësi
2. Плиткост на садот.
Албански: cektësi
3. Површно знаење.
Англиски: shallowness Албански: cektësi, njohuri sipërfaqësore
Употреба: Преносно значење
Примери:
Покажа неверојатна плиткост на мислењето.