а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плитко

Вид збор: Прилог
Ранг: 18753
1. Што е на површината.
Англиски: shallow
Примери:
Плитко сте изорале.
2. Што не е добро промислено, што не е темелно.
Англиски: shallow
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу плитко сте ја замиелиле таа работа.