а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плиток

плитки
Вид збор: Придавка
Ранг: 6053
1. Што е со мала раздалечина од површината до дното.
Англиски: flat
Примери:
Плитка вода.
Реката е плитка.
Плитка чинија.
Плитки чевли.
Плитко орање.
2. површен, празен
Англиски: shallow
Употреба: Преносно значење
Примери:
Плиток ум.
Плитко знаење.
(разг.) Лагата е плитка.
Изрази
(посл.) На лагата и е плитко дното.
Изведенки
плитко ср.
(едн.) плиткото
Пример: Вие капете се во плиткото.