а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плиш

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24267
1. сомот, кадифе
Англиски: plush Француски: pluche Албански: plish, kadife
Употреба: Ретко
2. пељуш
Англиски: velvet Француски: pluche Албански: kadife
Употреба: Ретко
3. Рана на уста, херпес.
Латински: herpes Англиски: herpes Албански: herpes
Употреба: Дијалектен збор , Медицина