а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пловен

пловни
Вид збор: Придавка
Ранг: 18170
1. По кој може да се плови.
Англиски: navigable
Примери:
Пловна река.
2. Што служи за пловење.
Англиски: navigable
Примери:
Пловни објекти.
(разг.) Пловен парк.