а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пловидба

мн. пловидби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12782
Пловење на бродови.
Англиски: shipping
Употреба: Транспорт
Примери:
Морска, речна, долга, прекуокеанска, крајбрежна пловидба.
Редот на пловидбата.