а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодиште

мн. плодишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 36016
1. Место каде што се врши плодење.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Неколку стебленца пченка се излезени од едно место, од едно плодиште.
2. Дел од сандак за пчели, од улиште, дрвена рамка во која се наоѓа матицата, пчелите, легло и онолку мед и цветен прав колку што е потребно за правилна работа на пчелното семејство во текот на годината.
Употреба: Земјоделство