а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плоди

плодат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19675
1. создава, пораѓа
Англиски: bear Албански: lind, krijoj
Употреба: Преносно значење , Ретко
2. (се плоди) се размножува, се расплодува, се множи
Англиски: multiply Албански: shtohet, shumëzohet
Употреба: Биологија
Примери:
Тие животни многу се плодат.
3. (се плоди) се зголемува, се множи
Англиски: increase Албански: shtim, pjellë, lindje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Капиталите се плодат.