а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодник

мн. плодници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29610
Орган за размножување во цветот на растението.
Англиски: ovary Албански: bërthamë, vezore
Употреба: Ботаника
Примери:
Кај цветот на виновата лоза прашниците се во височина на плодникот