а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодница

мн. плодници
Вид збор: Именка, женски род
Дел од плодникот каде што се врши оплодувањето.
Употреба: Ботаника
Примери:
Цутот на лозата има плодник со плодница и толчник, просечно 5 прашници, 5 крунични ливчиња и 5 закржлавени чашични ливчиња.