а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодност

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13611
Што носи плодови, дава резултати.
Англиски: fertility
Примери:
Плодноста на земјата.
Плодноста на жената.
Плодноста на писателот.