а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодороден

плодородна
Вид збор: Придавка
Ранг: 31576
1. За земја - што дава многу плод, што раѓа добро.
Англиски: fertile
Употреба: Земјоделство
Примери:
Плодородна земја
Плодородни полиња.
2. За година, период - низ кој има богат плод.
Англиски: abundant
Примери:
Плодородна година.