а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодородие

Вид збор: Именка, среден род
1. плодородност
Англиски: cornucopia Албански: pjellor
Употреба: Земјоделство
Примери:
Познат е тој крај по своето плодородие.
2. бериќет, род
Англиски: cornucopia Албански: bereqet, begati
Употреба: Земјоделство
Примери:
Големо плодородие.
Изведенки
плодородје ср.