а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плодотворен

плодотворна
Вид збор: Придавка
Ранг: 24806
Што го спомага развитокот на нешто; што овозможува добри резултати.
Англиски: fruitful
Употреба: Книжевен збор , Ретко
Примери:
Плодотворна дејност
Плодотворна мисла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК