а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пломбира

пломбираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Става пломба на стока.
Англиски: seal Албански: plomboj
Примери:
Пломбира вагони.
2. Става пломба на заби.
Англиски: fill Албански: plomboj, mbush
Употреба: Медицина
Примери:
Ги пломбирал забите.