а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плоска

мн. плоски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31215
Плоскато шише; обично за ракија.
Англиски: hip flask Албански: e rrafsht
Употреба: Гастрономија