а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плоча

мн. плочи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1401
1. Плоската и танка површина од некој материјал.
Англиски: plate Албански: pllakë
Примери:
надгробна плоча
мермерни плочи
камени плочи
бетонска плоча
2. Големи земјени блокови, дел од литосферата, што постојано се движат и на тој начин го обликуваат релјефот на Земјата.
Англиски: plate Албански: pllakë
Употреба: Геологија
Примери:
тектонска плоча
3. Кај грамофонот - поливинилски плоскати предмети од кои се репродуцира музика.
Англиски: disk Албански: pllakë
Употреба: Технологија
Примери:
грамофонски плочи
4. Поткова кај коњот.
Англиски: horseshoe Албански: pllakë patkue
Примери:
коњска плоча
Изрази
Смени плоча - смени тема на разговор, кажи нешто друго.
Од мртов коњ плочи сака - бара нешто од кај што не може да го добие.
(ирон.) Ги фрли плочите - умре.
Спомен-плоча - обочно мермерна плоча со натпис што се поставува на место врзано со познат историски настан или со позната личност.
Шпер-плоча (панел-плоча) - слепена под силен притисок танка дрвена плоча.
Изведенки
1. плоче ср.
(едн.)
дем. и хип.
2. плоченце ср.
(едн.)
дем. и хип.