а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плоштад

мн. плоштади
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1490
Пошироко рамно место во град окружено со згради и др.
Англиски: square Албански: shesh
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Плоштадите и улиците на Скопје.