а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плоштина

мн. плоштини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29108
Дел од рамнина ограничен со страните на геометриската фигура.
Англиски: plane
Употреба: Математика
Примери:
Плоштината на кругот и неговите делови се мери во квадратни единици.
Меѓу конфискуваните имоти има згради со десетици апартмани и луксузна вила на плоштина од четири илјади квадратни метри.