а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плуг

мн. плугови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8425
Земјоделско орудие за орање.
Англиски: plow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тракторски плуг.
Изрази
(посл.) Без труд не се ора со плуг.