а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плуканица

мн. плуканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13915
1. Течноста што ја влажи устата.
Англиски: spittle Албански: pështymë
Употреба: Медицина
Примери:
Му се суши плуканката.
2. Тоа што се исфрла од уста.
Англиски: phlegm Албански: pështymë, gëlbazë
Употреба: Медицина
Примери:
Подот е сиот плуканuци.