а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плускоти

плускотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 54605
Треска, удира со плускот.
Англиски: patter
Примери:
Надвор плускоти дождот.