а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плускот

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50295
Звук што се слуша при удар, при плускање.
Англиски: patter
Употреба: Народна поезија , Разговорно
Примери:
(нар. поез.) Што е плускот во гора зелена? / али ми е змија присојница,/ али ми е оган изгорило, / али ми е вода понесело?
(разг.) 'Рскот и плускот, 'рскоти-плускоти!