а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плусне

плуснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29493
1. (преод.) плесне
Англиски: slap Албански: mëshoj, godas, shllapis
Употреба: Народно , Преносно значење
Примери:
Му плусна една (шлаканица).
(нар. поез) Та си плусна бели раце.
2. (за стакло) се скрши
Англиски: shatter Албански: përplaset, thehet
Примери:
И од тоа плуснал џамот.
3. лусне
Англиски: damn Албански: përplaset
4. (се плусне) се плесне
Англиски: slap Албански: përplasem