а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плута

(едн.) плутата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21601
1. Материјал добиен од кората на африканскиот даб.
Латински: Quercus suber Англиски: cork Албански: tapë
Примери:
затки од плута
2. Кора од борово дрво што се става на горниот дел од влакот за да плива на водата.
Албански: tapë
Примери:
Прво се фрла ортомата и плутата.
Изведенки
плуто ср.
Пример: Плутото не потона.