а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плутократија

плутократијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Политичко устројство при кое е власта во рацете на најбогатиот слој од владејачката класа.
Англиски: plutocracy Албански: plutokraci
Употреба: Политика
2. Плутократите во една земја.
Англиски: plutocracy Албански: plutokraci
Употреба: Политика