а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плутократ

мн. плутократи
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49272
Претставник на најбогатиот слој од владејачката класа, кој има влијание и власт благодарејќи на своето богатство.
Англиски: plutocrat
Употреба: Политика