а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плутониум

(едн.) плутониумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48503
Вештачки добиен радиоактивен хемиски елемент што се користи како гориво во нуклеарните реактори или како нуклеарен експлозив.
Латински: Plutonium (Pu) Англиски: plutonium
Употреба: Хемија