а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побесни

побеснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22794
1. Добие беснило.
Англиски: get rabies Албански: tërbohet
Употреба: Медицина
Примери:
Кучето побесне.
2. Многу се налути.
Англиски: enrage Албански: tërbohem, hidhërohem shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
А таа, побеснета од добиените рани, со голема сила се фрлила врз него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК