а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

побрза

побрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2011
1. Ја зголемува брзината за кратко време.
Англиски: speed up
Примери:
Дај, побрзај!
Побрзај, те молам, уште малку ќе дојдат.
2. Направи нешто без чекање, избрза во нешто.
Англиски: haste
Примери:
Побрза да се пофали.
Побрза да ѝ одговори уште пред да ја ислуша.
Изведенки
1. побрзува несв.
побрзуваат
2. побрзување ср.
глаг. им.