а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повелач

мн. повелачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што повела.
Англиски: commander
Употреба: Разговорно
Примери:
Повелачи има многу, ама работници се малку.