а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повелба

мн. повелби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9292
1. Документ со кој владетелот доделувал некому определени привилегии.
Англиски: edict Албански: urdhër
Употреба: Историја
2. Документ со кој се признаваат нечии права и се установуваат определени повластици.
Англиски: charter Албански: pajis me status
Употреба: Административен термин , Правда
3. Правен акт, програмски документ што ги содржи основните принципи на меѓународната политика.
Англиски: declaration Албански: deklarim
Употреба: Дипломатија , Правда
Примери:
Повелба за основните човекови права.
4. Свечена писмена изјава како признание за заслуги.
Англиски: declaration Албански: deklarim
5. заповед, наредба
Англиски: rule Албански: urdhër
Примери:
Останаа сами, без повелба и без машка рака.