а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повели

повелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2749
1. Учтиво искажување понуда, покана.
Англиски: invite Албански: urdhëro
Употреба: Ретко
Примери:
Повели, дојди кога сакаш.
Повелете, седнате да се почестиме.
Нека повелат како во своја куќа.
2. заповеда, нареди
Англиски: command Албански: urdhëroj
Употреба: Ретко
Примери:
Од страв им повели домашните портата да не ја оставаат отворена.
Изведенки
повелува несв.
повелуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК