а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повелник

мн. повелници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што повела.
Англиски: commander
Изведенки
1. повелница ж.
мн. повелници
2. повелнички прид.
повелничкиот