а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повеќебуквен

повеќебуквениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 50147
Што содржи повеќе букви.
Англиски: multi letter
Употреба: Лингвистика
Примери:
повеќебуквена скратеница