а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повод

мн. поводи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1690
1. Тоа што е поттик или околност да се преземе нешто за кое има друга причина.
Англиски: reason Албански: shkas
Примери:
Сакаше да се шегува и во секоја работа наоѓаше повод за тоа.
2. Јаже со кое се води добиток.
Англиски: rein
Изрази
Даде повод (за нешто) - послужи како поттик за нешто.
Без повод - без оправдувања, без да е предизвикан.
По повод на - во однос на, во врска со нешто, поради нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК