а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повози

повозат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25627
1. Вози некого маку, кратко време.
Англиски: drive Албански: vozis shkurt
Примери:
Ќе ги повозам децата, па ќе ги вратам.
2. (се повози) Помине некое време возејќи се.
Англиски: drive Албански: vozitet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК