а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поволен

поволни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7719
Што е по желба, по волја, што одговара, што е погоден.
Англиски: favorable
Примери:
Поволни услови.
Поволен резултат.
Поволен впечаток.
Поволна клима.
Поволни цени.
Изведенки
поволно прил.
Пример: Влијае поволно. Реши поволно. Се развива поволно.