а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поволност

мн. поволности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11781
Својство на тоа што е поволно.
Англиски: advantage
Примери:
Има повеќе поволности за кредитирање на земјоделството.
Брзаше да ја искористи поволноста на ветрот.