а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повојница

мн. повојници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42513
1. Подарок што се носи за новороденче.
Албански: vigje
Примери:
Дојдоа со повојница.
2. Првата посета кај леунка и новороденче како обичај.
Албански: vigje
Примери:
В недела ќе одиме на повојница.