а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повојче

мн. повојчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 39393
1. повој
Употреба: Деминутив
2. пеленаче
Англиски: infant
Примери:
Со ишарет ѝ стави до знаење да поприготви некое и друго пеленче и повојче, ако останало од нејзините дечиња.