а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повој

мн. повои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22197
1. Платнена лента со која се престегнуваат пелените на мало дете.
Англиски: diaper Албански: shirit pelene
2. Тоа во што се повива новородено дете.
Англиски: diaper Албански: pelenë
3. Почеток на развојот на нешто, на некоја дејност.
Англиски: beginning Албански: fillim, nisje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа индустриска гранка кај нас уште е во повој.