а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повратен

повратниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13502
1. Што се враќа, што може да се врати.
Англиски: returnable, feedback
Примери:
повратна сила
повратно дејство
повратна информација
повратни парични средства
2. Што служи за враќање (во превоз, патување).
Англиски: back and forth
Употреба: Транспорт
Примери:
повратен билет
повратна карта
повратна виза
Изрази
(грам.) Повратен глагол - што означува дејство насочено кон вршителот на тоа дејство (се мие, се чешла).
(грам.) Повратна заменка - себе се, си; кои влегуваат во состав на повратен глагол.