а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

повратник

мн. повратници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18126
1. Лице што се вратило по подолго време во својата земја.
Англиски: repatriate
Употреба: Општество
2. Најсеверна или најјужна географска паралела на која сонцето е во зенит.
Англиски: tropic
Употреба: Географија
Примери:
северен повратник
Изведенки
повратничка ж.
мн. повратнички