а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поврат

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36825
1. Враќање на тоа што е земено.
Англиски: return Албански: kthim
Примери:
поврат на пари
Доби помош без поврат.
2. Враќање назад, на старото место.
Англиски: return Албански: kthim
Примери:
Оттаму поврат ќе нема.
На секој поврат дома, стражарот ме загледуваше.
3. Повторување престап, деликт.
Албански: përsëritje delikti
Употреба: Правда
Примери:
Злосторството извршено во поврат повлекува построга казна.